فرهنگ سرای ارسباران


 

گروه موسیقی خورشید آثار قدیمی را بازسازی می کند

مجید درخشانی - آهنگساز و نوازنده تار گفت : برای اولین قدم در بازسازی آثار نوازندگان قدیمی به زودی آثاری از درویش خان را در یک کنسرت اجرا خواهیم کرد .

به گزارش خبرنگارموسیقی مهر، مجید درخشانی - نوازنده تار و سرپرست گروه خورشید - در نشست مطبوعاتی که صبح امروز در فرهنگسرای هنر برگزار شد با اعلام این خبر گفت : بازسازی آثار درویش خان از آرزوهای من بود و من با برداشتی جدید از آثار این نوازنده و آهنگساز برجسته قطعاتش را بازسازی و تنظیم کرده ام که به زودی به مرحله اجرا می رسد . وی با ابراز رضایت از روند پیشرفت گروه خورشید و همت بالای اعضای جوان درباره جایگاه خواننده در این گروه اظهار داشت : هدف ما این است که از آواز طوری استفاده کنیم که ضمن حفظ اصالت آن در موسیقی ایرانی بتواند پاسخگوی نیاز انسان امروز نیز باشد . به همین دلیل سعی کرده ایم با کار همنوازی به آواز جلوه ای دیگر بدهیم و آن را برای مخاطب امروز قابل فهم کنیم.مدیرهنری گروه خورشید- مشکل برگزار نشدن کنسرت و رکود نسبی در موسیقی را نداشتن بر نامه ریزی تلقی کرد و افزود : مشکل موسیقی ما تعدد متولیان و تعویض مدیران نیست، بلکه ما گرفتار لحاظ نشدن مقولات فرهنگی - به خصوص موسیقی - در برنامه های کلان دولت هستیم .مسئول واحد موسیقی فرهنگسرای هنر- گفت : روند صدور مجوز برگزاری کنسرت را با مشکل مواجه کرده است . درحقیقت برخورد اماکن و صدوردیرهنگام مجوز ما را در کارهای تبلیغاتی دچار مشکل می کند . لازم به ذکر است گروه موسیقی خورشید به سرپرستی مجید درخشانی و خوانندگی محمد معتمدی طی روزهای 12،13و 14 مردادما قطعاتی در دستگاه نوا و چهارگاه را درفرهنگسرای هنر اجرا خواهند کرد .

 

چیستا یثربی:

ضعف نمایشنامه‌نویسی از بزرگترین مشکلات تئاتر کودک است

ضعف نمایشنامه‌نویسی و تکنیک از بزرگترین مشکلات حوزه تئاتر کودک و نوجوان است و افرادی که در حوزه تئاتر بزرگسال به جایی نرسیده‌اند، به این حوزه آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری "مهر"، چیستا یثربی با بیان این مطلب درباره حوزه تئاتر کودکان و نوجوانان گفت: "تخصیص نیافتن بودجه کافی، نبود مراکز آموزشی و بها ندادن به این حوزه از دیگر مشکلاتی است که گریبانگیر تئاتر کودک و نوجوان است."این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: "این سئوال همیشه برای من مطرح است که چرا از نمایشنامه نویسان و کارگردانان حرفه ای برای اجرای نمایش کودک دعوت و کاری به آنان سفارش داده نمی شود. چرا باید فقیرانه ترین نمایش ها برای کودکان اجرا شود و آنها با یکیار دیدن این نمایش ها دیگر حاضر نباشند به دیدن چنین نمایش هایی بروند؟"یثربی با اشاره به ضعف متون مربوط به تئاتر کودک افزود: "متن هایی که برای نمایش های کودک مورد استفاده قرار می گیرد، ضعیف است و این مسأله به کمبود بودجه و ضعف گروههای اجرایی برمی گردد. ما نمایشنامه نویسان حرفه ای مانند مرضیه برومند و ... در عرصه تئاتر کودک و نوجوان داریم که متاسفانه از آنها استفاده نمی کنیم."وی ادامه داد: "تئاتر کودک و نوجوان یک بخش مرده در تئاتر کشور به حساب می آید که هیچ توجهی به آن نمی شود. جشنواره تئاتر کودک سال هاست برگزار نشده و گویا امسال پس از چند سال قرار است این جشنواره برگزار شود. وقتی برای اجرای یک نمایش کودک تنها سه میلیون تومان بودجه تخصیص داده می شود، نمی توان انتظار نتیجه خوبی داشت."چیستا یثریی در پایان گفت: "اگر همین امروز بودجه ای را که برای اجرای یک نمایش بزرگسال به من می دهند برای اجرای نمایش کودک بدهند، سریعا تمرینات خود را شروع می کنم و حتی حاضرم نمایش بزرگسال را اجرا نکنم."فرهنگسرای هنر نخستین مسابقه سراسری نمایشنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان را اواخر تابستان امسال برگزار می‌کند و آخرین مهلت ارسال اثر به این مسابقه 15 مردادماه است. علاقمندان می‌توانند آثار خود را به نشانی خیابان شریعتی، خیابان جلفا، خیابان ارسباران، کانون نمایش فرهنگسرای هنر تحویل یا ارسال نمایند. شماره‌های 22873399 و 20 - 22872818 هم آماده پاسخگویی و راهنمایی علاقمندان است.قرار است اسامی نمایشنامه‌های برگزیده روز دهم شهریور اعلام و آثار برای داوری نهایی به هیأتی متشکل از پنج استاد نمایش ارجاع شود. مراسم پایانی این مسابقه هم همزمان با روز جهانی کودک در تاریخ 16 مهرماه در فرهنگسرای هنر برگزار می‌شود و سه برگزیده نخست علاوه بر دریافت جوایز نقدی، امکان اجرای عمومی نمایش و چاپ نمایشنامه را خواهند داشت. هیأت داوران یک جایزه ویژه نقدی هم به فرد برگزیده خود اهدا می‌کند و هفت نمایشنامه برتر بعدی به زیور چاپ آراسته می‌شوند.

 


ارسباران